Mančesterski derbi u FA Kupu video

Kup takmičenje se, zbog svoje skoro vek i po duge tradicije, drugačije tretira u Engleskoj nego u ostatku Evrope. FA Kup je na Ostrvu veoma cenjen i posebna pažnja se pridaje mečevima u ovom takmičenju, pogotovu kada se u okviru njega odigravaju mečevi poput mančesterskog derbija....

Okršaji između Mančester junajteda i Mančester sitija u okviru FA Kupa su bez obzira na forimu u šampionatu i stanje na tabeli  decenijama bili poseban događaj u Engleskoj.

Mančester junajted je 11 puta u svojoj istoriji osvajao FA Kup. Prvi put se to dogodilo daleke 1909. godine. Junajted je tada sa 1:0 u finalu savladao Bristol i dugo vremena bio je to jedini trofej "crvenih đavola" u ovom takmičenju.

Posle Drugog svetskog rata sa dolaskom ere Meta Bezbija Junajted je ovaj uspeh ponovio 1948. godine, savladavši u finalu Blekpul sa 4:2.

Nakon toga Mančester junajted je još devet puta trijumfovao u nacionalnom kupu od čega čak pet puta u eri Ser Aleksa Fergusona.

Sa druge Mančester siti je osvojio pet puta FA Kup, međutim dobar deo tih trofeja "građani" su osvojili veoma davno. Poslednji trofej u ovom takmičenju osvojili su istina prošle godine, dok je pre toga Siti poslednji put trijumfovao u kupu daleke 1969 godine savladavši u finalu Lester siti sa 1:0.

Interesantno je da su obe ove mančesterske ekipe kada su poslednji put osvajale ovaj trofej, u jednoj od faza ovog takmičenja imale međusobni duel. Mančester junajted je poslednji put osvojio FA Kup 2004. godine savladavši u finalu Milvol sa 3:0, te sezone su u osmini finala izbacili upravo gradskog rivala ekipu Sitija.

Za junajted su tada igrali igrači poput Gerija Nevila, Kristijana Ronalda i Ruda van Nisterloja, tako  da "građani" nisu imali nikakve šanse na tom meču. Konačan rezultat bio je 4:2 u korist Junajteda.

Siti je poslednji put osvojio FA Kup 2011. godine i aktuelni je branilac trofeja. "Građani" su u finalu savladali Stouk sa 1:0, dok su u polufinalu imali okršaj upravo sa Mančester junajtedom koji su rešili u svoju korist rezultatom 1:0.

Mančester siti i Mančester junajted se ove sezone ponovo sastaju u okviru engleskog FA Kupa i može se reći da ove ekipe nikada do sada nisu dočekale ovaj susret u ovom takmičenju kao dve prvoplasirane ekipe engleskog prvenstva.