Sećate li se sudije na slici?

Sećate li se sudije na slici? Reč je o Žilu Vesijeu, sudiji koji nam je oteo pobedu protiv Španaca na Evropskom prvenstvu u Belgiji i Holandiji 2000. godine. Taj meč je završen rezultatom 4:3 u korist "crvene furije" za koju su tada nstupali Gvardiola, Jero, Mendieta i ostali...

Reprezentacija Jugoslavije je na Evropskom prvenstvu nastupala po prvi put nakon raspada države i takođe godinu dana nakon bombardovanja tako da nismo bili nešto naročito popularni na tom takmičenju. Tada smo bili najveći izazov za kladioničare širom planete.

Prvi meč smo gubili protiv Slovenije sa 3:0 da bi potom u roku od šest minuta stigli vođstvo "zmajčeka" i na kraju odigrali 3:3. Potom smo u izuzetno tvrdoj utakmici savladali Norvežane sa minimalnih 1:0, da bi potom usledio odlučujući meč sa Španijom.

Dobar deo tadašnjih reprezentativaca naše zemlje igrao je u Primeri (Đukić, Đorović, Milošević, Jokanović, Nađ...), tako da smo odlično poznavali protivnika. Savo Milošević nas je doveo u vođstvo nakon pola sata igre, da bi Alfonso izjednačio u 38. minutu. Ponovo smo poveli preko Govedarice nakon pet minuta igre u nastavku, da bi Španci preko Munitisa već u sledećem napadu izjednačili na 2:2. Komljenović je petnaestak minuta pre kraja, činilo se tada, postavio pobedonosnih 3:2, ali je meč ušao u sudijsku nadoknadu gde je značajnu ulogu u preokretu i pobedi Španaca odigrao francuski sudija Žil Vesije.

On je najpre u 94. MINUTU dosudio krajnje kontraverzan jedanaesterac za Špance, kojeg je Gaiska Mendijeta pretvorio u gol, da bi potom produžio meč sve dok Alfonso svojim drugim golom  nije doneo pobedu "crvenoj furiji" od 4:3.

Ipak, Slovenci su nam tada učinili bratsku uslugu odigravši 0:0 sa Norveškom, tako da smo kao drugoplasirana ekipa otišli u četvrtfinale. Sa ove vremenske distance bolje da nismo jer su nas tamo dočekali Holanđani koji su nas isprašili rezultatom 6:1.